Bolivian teams face a third decisive date – eju.tv

This week matches will be played from the third date of the group stage of the Copa Sudamericana. They will be key meetings for the Bolivian teams that are protagonists in this tournament controlled by Conmebol.

Guabirá and Bolívar will play on Wednesday, respectively. The sugar producers (group B), who add two defeats (against Independiente at home and against Bahía away) will face Montevideo City in Uruguay Torque from 18:15, Bolivian time.

The Northerners need to win this commitment to have hope of qualifying because according to the championship regulations Only the first of each group qualifies for the next round (round of 16).

The same day, Bolívar will receive Ceará from Brazil at the Hernando Siles in La Paz (18:15). The celestial La Paz won at home in the debut against Arsenal of Argentina (2-1) and tied in Cochabamba against Wilstermann (0-0) the other Bolivian team from group C, which on the first date lost in Brazil against Ceará 3- 1 and then drew without goals against the La Paz academy.

Ehe aviator team will visit Arsenal on Thursday of Argentina in a duel scheduled for 18:15.

This week’s matches

Group A

Wednesday, in Viña del Mar: Huachipato (CHI) – Rosario Central (ARG)

Thursday, in Buenos Aires: San Lorenzo (ARG) – October 12

Positions:

– Pts J G E P Gf Gc

1. October 12 (PAR) 4 2 1 1 0 1 0

. Huachipato (CHI) 4 2 1 1 0 1 0

3. Rosario Central(ARG)           3  2  1  0  1   2  1

READ  How to watch Atlético Tucumán vs. Union LIVE and LIVE for the Professional League Cup

4. San Lorenzo (ARG)              0  2  0  0  2   0  2

B Group

Tuesday, in Salvador, Bahia (BRA) – Independent (ARG)

Wednesday, in Montevideo, Montevideo City Torque (URU) – Guabirá (BOL)

Positions:

– Pts J G E P Gf Gc

1. Independent 6 2 2 0 0 6 2

2. Bahia                        4   2  1  1  0  6  1

3. Montevideo City Torque (URU) 1 2 0 1 1 2 4

4. Guabirá (BOL) 0 2 0 0 2 1 8

Group C

Wednesday, in La Paz: Bolívar (BOL) – Ceará (BRA)

Thursday, in Buenos Aires: Arsenal (ARG) – Wilstermann (BOL)

Positions:

– Pts J G E P Gf Gc

1. Ceará (BRA) 4 2 1 1 0 3 1

2. Bolivar (BOL) 4 2 1 1 0 2 1

3. Arsenal (ARG) 1 2 0 1 1 1 2

4. Wilstermann (BOL)       1  2  0  1  1   1  3

Group D

Tuesday, in Caracas: Metropolitans (VEN) – Aucas (ECU)

Tuesday, in Lima: Melgar (PER) – Athletico Paranaense

Positions:

– Pts J G E P Gf Gc

1. Melgar (PER)                    6  2  2  0  0  5  2

2. Athletico Paranaense (BRA) 6 2 2 0 0 2 0

3. Metropolitans (VEN) 0 2 0 0 2 2 4

4. Aucas (ECU)                     0  2  0  0  2  0  2

Group E

Thursday, in Montevideo: Peñarol (URU) – River Plate (PAR)

Thursday, in Lima: Sport Huancayo (PER) – Corinthians (BRA)

Positions:

– Pts J G E P Gf Gc

1. Peñarol (URU) 6 2 2 0 0 7 1

2. River Plate (PAR) 4 2 1 1 0 2 1

3. Corinthians (BRA)        1   2  0  1  1  0  2

4. Sport Huancayo (PER) 0 2 0 0 2 2 7

Group F

Tuesday, in Rancagua: Palestino (CHI) – Newell’s Old Boys (ARG)

Thursday, in Asunción: Libertad (PAR) – Atlético Goianiense (BRA) 0-1

Positions:

– Pts J G E P Gf Gc

1. Freedom (PAR) 6 2 2 0 0 5 1

2. Atlético Goianiense (BRA) 4 2 1 1 0 1 0

3. Newell’s Old Boys (ARG)       1  2  0  1  1   1  3

4. Palestinian (CHI) 0 2 0 0 2 0 2

Group G

Wednesday, in Ibagué, Deportes Tolima (COL) – Emelec (ECU)

READ  Olympiacos (3х3) x Celtic (3х3) 22.12.2020 ► Football results today ► Live football ➦ azscore.es

Wednesday, in Sao Paulo, Red Bull Bragantino (BRA) – Workshops (ARG)

Positions:

– Pts J G E P Gf Gc

1. Emelec (ECU) 6 2 2 0 0 5 1

2. Red Bull Bragantino (BRA)      3  2  1  0  1  2  4

3. Sports Tolima (COL) 1 2 0 1 1 2 3

. Workshops (ARG) 1 2 0 1 1 2 3

Group H

Thursday, in Porto Alegre: Gremio (BRA) – Aragua (VEN)

Thursday, in Armenia: La Equidad (COL) – Lanús (ARG)

Positions:

– Pts J G E P Gf Gc

Gremio (BRA) 6 2 2 0 0 4 2

2. Equity (COL) 3 2 1 0 1 3 3

3. Lanús (ARG) 3 2 1 0 1 2 2

4. Aragua (VEN) 0 2 0 0 2 1 3

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.