Tory No votes (265)

Nigel Adams (Selby and Ainsty),

Adam Afriyie (Windsor),

Peter Aldous (Waveney),

Lucy Allan (Telford),

David Amess (Southend West),

Stuart Andrew (Pudsey),

Edward Argar (Charnwood),

Victoria Atkins (Louth and Horncastle),

Richard Bacon (South Norfolk),

Kemi Badenoch (Saffron Walden),

Steve Baker (Wycombe),

Harriet Baldwin (West Worcestershire),

Stephen Barclay (North East Cambridgeshire),

John Baron (Basildon and Billericay),

Henry Bellingham (Northwest Norfolk),

Paul Beresford (Mollental),

Jake Berry (Rossendale and Darwen),

Bob Blackman (Harrow East),

Crispin Blunt (Reigate),

Peter Bone (Wellingborough),

Peter Bottomley (Worthing West),

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine),

Ben Bradley (Mansfield),

Karen Bradley (Staffordshire Moorlands),

Graham Brady (Altrincham and Sale West),

Suella Braverman (Fareham), Jack Brereton (Stoke-on-Trent South),

Andrew Bridgen (North West Leicestershire),

Steve Brine (Winchester),

James Brokenshire (Old Bexley and Sidcup),

Fiona Bruce (Congleton),

Alex Burghart (Brentwood and Ongar),

Conor Burns (Bournemouth West),

Alun Cairns (Valley of the Glamorgan),

James Cartlidge (South Suffolk),

William Cash (stone),

Maria Caulfield (Lewes),

Alex Chalk (Cheltenham),

Rehman Chishti (Gillingham and Rainham),

Christopher Chope (Christchurch),

Jo Churchill (Bury St Edmunds),

Colin Clark (Gordon),

Simon Clarke (Middlesbrough South and East Cleveland),

James Cleverly (Braintree),

Geoffrey Clifton-Brown (The Cotswolds),

Therese Coffey (Suffolk Coastal),

Damian Collins (Folkestone and Hythe)

Robert Courts (Witney),

Geoffrey Cox (Torridge and West Devon),

Tracey Crouch (Chatham and Aylesford),

Chris Davies (Brecon and Radnorshire),

David T.C. Davies (Monmouth),

Glyn Davies (Montgomeryshire),

Mims Davies (Eastleigh),

Philip Davies (Shipley),

David Davis (Haltemprice and Howden),

Caroline Dinenage (Gosport),

Leo Docherty (Aldershot), Michelle Donelan (Chippenham),

Nadine Dorries (Mid Bedfordshire),

Steve Double (St Austell and Newquay),

Oliver Dowden (Hertsmere),

Jackie Doyle-Price (Thurrock),

Richard Drax (South Dorset),

James Duddridge (Rochford and Southend East),

David Duguid (Banff and Buchan),

Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green),

Alan Duncan (Rutland and Melton),

Philip Dunne (Ludlow),

Michael Ellis (Northampton North),

Charlie Elphicke (Dover),

George Eustice (Camborne and Redruth),

Nigel Evans (Ribble Valley),

David Evennett (Bexleyheath and Crayford),

Michael Fabricant (Lichfield),

Michael Fallon (Sevenoaks),

Mark Field (Cities of London and Westminster),

Kevin Foster (Torbay),

Liam Fox (North Somerset),

Mark Francois (Rayleigh and Wickford),

Lucy Frazer (South East Cambridgeshire),

Marcus Fysh (Yeovil),

Roger Gale (North Thanet),

Mark Garnier (Wyre Forest),

Nusrat Ghani (Wealden),

Nick Gibb (Bognor Regis and Littlehampton),

Cheryl Gillan (Chesham and Amersham),

John Glen (Salisbury),

Zac Goldsmith (Richmond Park),

Robert Goodwill (Scarborough and Whitby),

Michael Gove (Surrey Heath),

Luke Graham (Ochil and South Perthshire),

Bill Grant (Ayr, Carrick and Cumnock),

Helen Grant (Maidstone and The Weald),

James Gray (North Wiltshire),

Chris Grayling (Epsom and Ewell),

Chris Green (Bolton West),

Andrew Griffiths (Burton),

Kirstene Hair (Angus),

Robert Halfon (Harlow),

Luke Hall (Thornbury and Yate),

Philip Hammond (Runnymede and Weybridge),

Matt Hancock (West Suffolk),

Greg Hands (Chelsea and Fulham),

Mark Harper (Dean's Forest),

Rebecca Harris (Castle Point),

Trudy Harrison (Copeland),

Simon Hart (Carmarthen West and South Pembrokeshire),

John Hayes (South Holland and the Deep),

James Heappey (Wells),

Chris Heaton-Harris (Daventry),

Gordon Henderson (Sittingbourne and Sheppey),

Nick Herbert (Arundel and South Downs),

Damian Hinds (East Hampshire),

George Hollingbery (Meon Valley),

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton),

Philip Hollobone (Kettering), Adam Holloway (Gravesham),

John Howell (Henley),

Eddie Hughes (Walsall North),

Jeremy Hunt (southwest of Surrey),

Nick Hurd (Ruislip, Northwood and Pinner),

Sajid Javid (Bromsgrove),

Ranil Jayawardena (North East Hampshire),

Bernard Jenkin (Harwich and North Essex),

Andrea Jenkyns (Morley and Outwood),

Robert Jenrick (Newark),

Boris Johnson (Uxbridge and South Ruislip),

Caroline Johnson (Sleaford and North Hykeham),

Gareth Johnson (Dartford),

Andrew Jones (Harrogate and Knaresborough),

David Jones (Clwyd West),

Marcus Jones (Nuneaton),

Daniel Kawczynski (Shrewsbury and Atcham),

Gillian Keegan (Chichester), Seema Kennedy (South Ribble),

Stephen Kerr (Stirling), Julian Knight (Solihull),

Greg Knight (East Yorkshire),

Kwasi Kwarteng (Spelthorne),

John Lamont (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk),

Mark Lancaster (Milton Keynes North),

Pauline Latham (Mid Derbyshire),

Andrea Leadsom (South Northamptonshire),

Edward Leigh (Gainsborough),

Andrew Lewer (Northampton South),

Brandon Lewis (Great Yarmouth),

Julian Lewis (New Forest East),

Ian Liddell-Grainger (Bridgwater and West Somerset),

David Lidington (Aylesbury),

Julia Lopez (Hornchurch and Upminster),

Jack Lopresti (Filton and Bradley Stoke),

Jonathan Lord (Woking),

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham),

Craig Mackinlay (South Thanet),

Rachel Maclean (Redditch),

Anne Main (St Albans),

Alan Mak (Havant),

Kit Malthouse (North West Hampshire),

Scott Mann (North Cornwall),

Theresa May (Maidenhead),

Paul Maynard (Blackpool North and Cleveleys),

Patrick McLoughlin (Derbyshire Dales),

Stephen McPartland (Stevenage),

Esther McVey (Tatton),

Mark Menzies (Fylde),

Johnny Mercer (Plymouth, Moor View),

Huw Merriman (Bexhill and Battle),

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock),

Maria Miller (Basingstoke),

Amanda Milling (Cannock Chase),

Nigel Mills (Amber Valley),

Andrew Mitchell (Sutton Coldfield),

Damien Moore (Southport),

Penny Mordaunt (Portsmouth North),

Nicky Morgan (Loughborough),

Anne Marie Morris (Newton Abbot),

David Morris (Morecambe and Lunesdale),

James Morris (Halesowen and Rowley Regis),

Wendy Morton (Aldridge-Brownhills),

Sheryll Murray (southeast of Cornwall),

Andrew Murrison (South West Wiltshire),

Robert Neill (Bromley and Chislehurst),

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North),

Jesse Norman (Hereford and South Herefordshire),

Neil O'Brien (Harborough),

Matthew Offord (Hendon),

Guy Opperman (Hexham),

Neil Parish (Tiverton and Honiton),

Priti Patel (Witham),

Owen Paterson (North Shropshire),

Mike Penning (Hemel Hempstead),

John Penrose (Weston-super-Mare),

Andrew Percy (Brigg and Goole),

Chris Philp (Croydon South),

Christopher Pincher (Tamworth),

Dan Poulter (Central Suffolk and North Ipswich),

Rebecca Pow (Taunton Deane),

Mark Prisk (Hertford and Stortford),

Mark Pritchard (The Wrekin),

Tom Pursglove (Corby),

Will Quince (Colchester),

Dominic Raab (Esher and Walton),

John Redwood (Wokingham),

Jacob Rees-Mogg (Northeast Somerset),

Laurence Robertson (Tewkesbury),

Mary Robinson (Cheadle),

Andrew Rosindell (Romford),

Douglas Ross (Moray),

Lee Rowley (North East Derbyshire),

David Rutley (Macclesfield),

Paul Scully (Sutton and Cheam),

Bob Seely (Isle of Wight),

Andrew Selous (southwest Bedfordshire),

Grant Shapps (Welwyn Hatfield),

Alok Sharma (Reading West),

Alec Shelbrooke (Elmet and Rothwell),

Chris Skidmore (Kingswood),

Chloe Smith (Norwich North),

Henry Smith (Crawley),

Julian Smith (Skipton and Ripon),

Royston Smith (Southampton, It.),

Mark Spencer (Sherwood),

Andrew Stephenson (Pendle),

John Stevenson (Carlisle),

Bob Stewart (Beckenham),

Iain Stewart (Milton Keynes South),

Rory Stewart (Penrith and the border),

Mel Stride (Central Devon),

Graham Stuart (Beverley and Holderness),

Julian Sturdy (York Outer),

Rishi Sunak (Richmond, York),

Desmond Swayne (New Forest West),

Hugo Swire (East Devon),

Robert Syms (Poole),

Derek Thomas (St. Ives),

Ross Thomson (Aberdeen South),

Maggie Throup (Erewash),

Kelly Tolhurst (Rochester and Strood),

Justin Tomlinson (North Swindon),

Michael Tomlinson (Mid Dorset and North Poole),

Craig Tracey (North Warwickshire),

David Tredinnick (Bosworth),

Anne-Marie Trevelyan (Berwick-upon-Tweed),

Elizabeth Truss (southwest Norfolk),

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling),

Shailesh Vara (Northwest Cambridgeshire),

Martin Vickers (Cleethorpes),

Theresa Villiers (Spanish Barnet),

Charles Walker (Broxbourne),

Robin Walker (Worcester),

Ben Wallace (Wyre and Preston North),

David Warburton (Somerton and Frome),

Matt Warman (Boston and Skegness),

Giles Watling (Clacton),

Helen Whately (Faversham and Mid Kent),

Heather Wheeler (South Derbyshire),

Craig Whittaker (Calder Valley),

John Whittingdale (Maldon),

Bill Wiggin (North Herefordshire),

Gavin Williamson (South Staffordshire),

Mike Wood (Dudley South),

William Wragg (Hazel Grove),

Jeremy Wright (Kenilworth and Southam),

Nadhim Zahawi (Stratford-on-Avon).

,