It was a perfect day for a track competition and an ideal day to set a school record. The 4×100-meter Norfolk High relay team achieved three perfect exchanges and a remarkable history at the 93rd edition of the Norfolk Invitational, the longest running athletics event in Nebraska.

The crowd stood up and applauded when Panther anchor leg, Hayden Blitch, swooped down the house ahead of his counterparts from Omaha Burke and Millard North to win the baguette race. in a time of 43.12. Burke was second at 43.28 while Millard North was third at 43.33.

Blitch – a senior – said his teammates (Tyler Wilson, Tanner Thompson and Connor Clayton) and he had been working on setting the school record since their first year. "I saw Connor Clayton come to the corner and I knew we had a very good chance of winning," he said. "We had a very good transfer and I hoped that our time would live up to school results." C & # 39; was.

The mark of 43.12 erased the old school record of 43.2, established in 1997 by the team of Koby Eberhardt, Dean Borer, Jeff Fineran and Scott Asmus.

"I've already told the coach (sprinters) (Andy) Coan and to this group, that it's not yet a school record as we still have several weeks to improve," said the Norfolk boys coach, Aaron Bradley. "We are not yet on top, these kids understand what the coach is doing and we are working together to make changes, so it's good to see these kids picking on them."

– Girls Division: Millard West 212 1/2; Sioux Falls Roosevelt 56 3/4; Omaha Burke 56; Columbus 49 1/4; Norfolk 47 3/4; Grand Island 41 3/4; Omaha Benson, 40 years old; Northeast Lincoln 22.

The first two and Norfolk medalists or performers

– High jump: 1. Alyssa Peoples, OBRK, 5-2; 2. Shelby Bergholz, MW, 5-0; 10. Kelsie Alberts, NOR, 4-6. Pole vault: 1. Jaidyn Garrett, COL, 13-0; 2. Nealy Brummond, NOR, 10-2; 5. Arleth Ramirez, NOR, 9-0. Long jump: 1. Kiana Estima, OBEN, 18-4; 2. Sadie Millard, MW, 17-9 1/2; 7. Amaya Williams, NOR, 15-8. Triple jump: 1. Quinesa Lockett, OBEN, 36-4; 2. Lainey Mally, MW, 36-1 1/2; 10. Sydeny Rader, NOR, 30-4 1/4. Shot put: 1. Jasmine Greer, SFR, 42-2 3/4; 2. Abigail Gerber, COL, 39-8 1/2; 3. Alaina Villalpando, NOR, 36-6 1/2; 4. Makenna Skiff, NOR, 36-4 1/2. Discussed: 1. Lauren Richter, MW, 117-0; 2. Greer, SFR, 114-10; 6. Villalpando, NOR, 101-7.

– 100: 1. Millard, MW, 12.87; 2. Estima, OBEN, 12.91; 13. Kayla Chambers, NOR, 13.71. 200: 1. Courtney Robinson, OBRK, 26.50; 2. Emma Nyffeler, MW, 26.64; 10. Taylor Privett, NOR, 27.96. 400: 1. Trinity Tuls, COL, 1: 00.80; 2. Reagan Koza, MW, 1: 01:30; 6. Daviyonna Bailey, NOR, 1: 03.93. 800: 1. Abby Heffner, MW, 2: 26.77; 2. McKenna Marsh, GI, 2: 31.58; 13. Haley Storovich, NOR, 2: 46.90. 1600: 1. Hannah Ray, LNE, 5: 21.84; 2. Jaide Geurts, SFR, 5: 29.69; 7. Abbie Summers, NOR, 5: 52.09. 3,200: 1. Ray, LNE, 11: 38.00; 2. Katie McNulty, MW, 12: 10.57; 5. Melorie Summers, NOR, 12: 51.94.

– 100 HH: 1. Lindsay Adams, MW, 15.37; 2. Josie Garrett, COL, 4:15 pm; 3. Williams, NOR, 16.39. 300 LH: 1. Adams, MW, 47.12; 2. Williams, NOR, 48.70. 4×100: 1. Millard West, 50.41; 2. Omaha Benson, 50.79; 4. Norfolk, 52.42. 4×400: 1. Millard West, 4: 04.23; 2. Sioux Falls Roosevelt, 4: 14.07; 6. Norfolk, 4: 22.77. 4×800: 1. Millard West, 10: 02.49; 2. Omaha Burke, 10: 12.53; 2. 3. Norfolk, 10: 38.28.

– boys division: Omaha Burke 115; Grand Island 101; Millard West 88; Millard North 76; Norfolk 74 1/2; Columbus 49 1/2; Lincoln Northeast 12; Omaha Benson 6; Sioux Falls Roosevelt 5.

The first two and Norfolk medalists or performers

– High jump: 1.Alec Bruening, NOR, 6-0; 2. Mason Jung, MW, 6-0; 6. Nick Borst, NOR, 5-8. Pole vault: 1. Carson Cahoy, GI, 14-0; 2. Levi Hesman, GI, 13-6; 5. Alex McDonald, 12-0; 6. Elijiah Lundstrom, NOR, 12-0. Long jump: 1. Jacob Losole, MN, 21-7 1/2; 2. Tyler Wilson, NOR, 21-3 1/4. Triple Jump: 1. Mason Jung, MN, 43-10; 2. Connor Clayton, NOR, 43-2; 6.Garett Henery, NOR, 41-5 1/2. Shot put: 1. Blake Roudebush, GI, 48-3; 2. Connect Carroll, MW, 48-1 1/2; 17. Justin Johnson, NOR, 39-9. Discus: 1. Drew Mertz, MN, 152-5; 2. Devin Spragg, COL, 147-3; 3. Hunter Mangelsen, NOR, 136-9; 4. Carson Hausmann, NOR, 131-2.

– 100: 1. Tyreece Wynne, OBRK, 11.51; 2. Caleb Munger, MN, 11.53; 3. Tanner Thompson, NOR, 11.67. 200: 1. Michael Payne, OBRK, 22.89; 2. Wynne, OBRK, 22.91; 4. Thompson, NOR, 23.18. 400: 1. Payne, OBRK, 50.85; 2. Dylan Hartford, IM, 51,28; 13. Toby Brudigan, NOR, 55.39. 800: 1. Gabe Anderson, MW, 1: 59.59; 2. Shadon Shannon, LNE, 2: 00.53; 11. Dawson Meier, NOR, 2: 08.98. 1600: 1. Mason McDonald, MW, 4: 32.27; 2. Long Gage, GI, 4: 36.98; 6. Jonathon Kittelson, NOR, 4: 43.94. 3.200: 1. Mr. McDonald, MW, 9: 31.30; 2. Jacob Kosmicki, GI, 9: 47.08; 11. Guillermo Mendez, NOR, 10: 50.45.

– 110 HH: 1. Lyndon Harrison, OBRK, 14.95; 2. Nicholas Stoeckle, COL, 15.21; 5. Baden Luna, NOR, 16,27; 6. Tyler Sellin, NOR, 4:35 pm 300 IH: 1. Stoeckle, COL, 40.14; 2. Myles Thompson, OBRK, 41,18; 4. Richard Prochaska, NOR, 42.13; Cole Long, NOR, 42.59; 4×100: 1. Norfolk (Wilson, Thompson, Clayton, Hayden Blitch), 43.12; 2. Omaha Burke, 43.28. 4×400: 1. Grand Island, 3: 26.88; 2. Millard West, 3: 29.05; 5. Norfolk, 3: 36.91. 4×800: 1. Grand Island, 8: 14.78; 2. Millard West, 8: 18.79; 5. Norfolk, 8: 36.00.

.